baner-kat-bok.jpg
baner_cameleon.jpg

LED svetelné zdroje - základné pojmy

     Ponuka LED svietidiel je v súčasnosti naozaj široká a neustále sa rozrastá o množstvo nových modelov rôznych veľkostí či tvarov, ktoré zaujmú nielen moderným, klasickým či atypickým dizajnom, ale najmä svietivosťou, ktorá je u dnešných LED svietidiel posúvaná do skutočne vysokých hodnôt.

     Vďaka čomu dosahujú LED svietidlá takú svietivosť? Z čoho sa vlastne LED svetelné zdroje skladajú a aké sú medzi nimi rozdiely?


     Základom LED svetelných zdrojov sú LED čipy -  primárne zdroje optického žiarenia osadené do LED súčiastok, ktoré možno ľubovoľne priestorovo usporiadať do podoby LED  svetelných zdrojov.
 


 

LED súčiastka môže mať rôzne konštrukčné usporiadanie:

DIP (Dual In-Line) – najstaršie konštrukčné usporiadanie, ktoré sa v dnešnej dobe používa už iba pre indikačné a signalizačné účely vzhľadom k malým svetelným tokom.

SMD (Surface Mounted Device) – určené pre povrchovú montáž na dosku plošných spojov. Je menšie a kompaktnejšie než DIP, umožňuje zložitejšie konštrukčné riešenie a môže obsahovať jeden alebo viac LED čipov.
LED súčiastky v prevedení SMD môžu mať viac kontaktov (2,4,6) v závislosti na počte LED čipov na doske plošných spojov. To umožňuje v jednej LED súčiastke vytvoriť svetelnú diódu s nastaviteľnými spektrálnymi vlastnosťami vyžarovaného svetla (farbou), v praxi označovanú ako RGB LED.
U konštrukčného typu SMD LED existuje klasifikácia podľa výkonových parametrov, ktorú používajú výrobcovia:
nízko výkonné LED (LP-LED), stredne výkonné LED (MP-LED), vysoko výkonné LED (HP-LED), veľmi vysoko výkonné LED (SHP-LED) a farebné LED (RGB-LED).
COB (Chip On Board) – konštrukčne podobné SMD. LED čipy sa taktiež umiestňujú na dosku plošných spojov, ale u konštrukčného usporiadania COB je ich spravidla niekoľko desiatok i stoviek, preto sa toto usporiadanie  niekedy označuje aj ako LED Array (LED pole).

MCOB (Multiple Chip On Board) – prepojenie niekoľkých COB LED – používa sa pri výrobe vymeniteľných LED zdrojov.
 

             Príklady konštrukčných typov LED súčiastok:    

 

     Najpoužívanejšími typmi LED súčiastok v súčasnej dobe sú SMD a COB LED. V praxi sa SMD LED používajú k vytváraniu bodových, plošných i objemových zdrojov svetla a ich svetelný tok je možné usmerniť rozptylnými krytmi, reflektormi, refraktormi alebo optickými šošovkami.
Z pohľadu spektrálneho zloženia svetla sa SMD LED vyrábajú v širokom rozsahu tónov bieleho svetla, resp. náhradných teplôt chromatičnosti (2700K-6500K) aj v rôznom farebnom prevedení (modrá, zelená, žltá, červená).
Novšie COB LED sa uplatňujú hlavne u bodových svietidiel s difúznym vyžarovaním alebo usmerneným svetelným tokom (svetlomety, dolnožiariče).
 

     Uvedené LED súčiastky (SMD, COB) nie sú určené pre priamu montáž do svietidiel, ale pre výrobu LED svetelných zdrojov, ktoré potrebujú k svojmu fungovaniu LED predradník. Ten obvykle tvorí napájacia jednotka (PS) a riadiaca jednotka (CU).
Predradníky sa vyrábajú v prevedení na zabudovanie do svietidiel alebo ako samostatné pre montáž mimo svietidlo.
 

LED svetelné zdroje sa podľa konštrukčného usporiadania delia na LED moduly a LED zdroje
 

LED moduly sa vyrábajú z LED súčiastok v prevedení SMD i COB. Podľa toho či je súčasťou LED modulu predradník alebo jeho časť (riadiaca jednotka), sa delia na LED moduly integrované, čiastočne integrované a neintegrované.
LED moduly je možné použiť priamo v svietidle alebo v LED zdrojoch.

                 

     Príklady LED modulov:



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LED zdroj – obsahuje jeden alebo viac LED modulov. Podľa toho či je súčasťou LED zdroja predradník  alebo jeho časť (riadiaca jednotka), sa rovnako ako LED moduly delia aj LED zdroje na integrované, čiastočne integrované a neintegrované.
LED zdroje môžu byť určené pre LED svietidlá alebo pre svietidlá s tradičnými svetelnými zdrojmi (teplotné, výbojové), kedy fungujú ako ich energeticky účinnejšia náhrada (vymeniteľné LED zdroje).

 

V čom teda spočíva výhoda LED svetelných zdrojov?

LED svetelné zdroje dosahujú dlhú životnosť, produkujú neporovnateľne menej tepla a oveľa viac svetla v porovnaní s obyčajnou žiarovkou (novšie LED viac ako 100lm/W, obyčajná žiarovka cca 15lm/W), rozsvecujú sa extrémne rýchlo (milisekundy) a v neposlednom rade majú minimálne prevádzkové náklady.

Od tradičných svetelných zdrojov sa LED svetelné zdroje líšia veľkou variabilitou v konštrukcii i v svetelno-technických parametroch.
Pri vytváraní LED svetelných zdrojov je možné použiť LED čipy rozdielnych spektrálnych vlastností a vytvárať tak spektrálne nastaviteľné svetelné zdroje.
Výstupný svetelný tok, určený počtom LED čipov a veľkosti budiaceho prúdu, možno pri použití vhodných predradníkov plynulo regulovať a pomocou optických systémov zas veľmi presne usmerniť do požadovaných smerov.

 

V prípade LED svetelných zdrojov je teda možné vytvoriť svetelný zdroj „ľubovoľného“ výkonu, tvaru, veľkosti, charakteru vyžarovania a spektrálnych vlastností, čo ponúka široký kreatívny priestor pri vývoji nových typov LED svetelných zdrojov a teda aj svietidiel, ktorých je v našej ponuke stále viac.
 

 


 

 

 

Informácie
Svietidlá pre Vás
Newsletter